img

Bebek Bakımı

Emzirme

Artık bebeğinizin hayata gözlerini açışıyla annelik görevleriniz de somutlaşmaya ve çeşitlenmeye başlar. Bunlardan en önemlisi tabiî ki bebeğinizi emzirmektir. Emzirmeye başlamak için neler yapmalısınız?

Bebeğiniz doğum sonrasında odanıza geldikten sonra mümkün olduğunca erken emzirmeye gayret edin. Çünkü yorucu ve uzun zaman alan bir doğum sürecinden sonra bebeğiniz acıkmıştır.

Doktorunuzla konuşup, bebeğiniz yanınıza gelip onu emzirene kadar bebeğinize şekerli su gibi gıdalar verilmemesi iyi olur. Zira, şekerli gıdalar bebeğinizin iştahını keser. Tabi bu konuda kararı hekiminizin vermesi daha iyi olacaktır. Yine de bu konuyu bilin yeter.

Bebeğiniz eğer o an meme emmek istemiyorsa onu zorlamayın. Belki başka bir sorunu vardır. Biraz kendine geldikten sonra emzirebilirsiniz. Diğer yandan emzirme konusunda acemiyseniz hastane personeli size bu konuda bilgiler verebilir, nasıl emzireceğiniz gösterebilir.

Bebeğinizi emzirirken şunları yapın;

1. Öncelikle rahat olacağınız bir pozisyonda durmanızı sağlayın. Yattığınız yerden emzirmenizde sakınca yoktur. Dilerseniz, sırtınızı yastıkla destekleyerek hafif oturur vaziyette olabilirsiniz.
2. Tabi emzirmeye başlamadan önce ellerinizi yıkamanızda fayda vardır. Ellerinizin ve hatta memenizin temiz olması önemlidir. Bu şekilde olası bir enfeksiyon kapma riskini de azaltmış olursunuz. Bu arada bebeği emzirirken sessiz ve sakin bir ortam olması emzirmeyi daha başarılı kılar.
3. Bebeğinizin yüzü memenizin başına çevrili olmalıdır. Bebeğinizi sadece başından tutmayın. Bebeğinizin sırtını kolunuzla kalçasını da elinizle destekleyin. Unutmayın ki onun kas ve iskelet sistemi henüz çok zayıftır. Onu da yormayacak, rahat bir pozisyonda durmasını sağlayın.
4. Her zaman için emzirmeden önce meme başınızın temiz olmasına dikkat edin. Temiz bir bezi temiz suyla ıslatarak memenizi silmek için kullanabilirsiniz . Ellerinizin temizliğine de özen gösterin. Bebeğinizin bağışıklık sistemi biz büyükler kadar henüz gelişkin olmadığı için dış etkenlerden gelecek tehditlere daha açık olacağını unutmayın.
5. Emme işlemi sırasında eğer sağ tarafınızdan emiyorsa diğer serbest kalan elinizle memenizi destekleyerek bebeğin rahatça emmesine, yani meme başınızın bebeğinizin ağzına rahat bir şekilde oturmasına yardımcı olun.
6. Önce meme ucunu bebeğinizin dudaklarına değdirin sonra yavaş yavaş daha da yaklaştırın. Bebeğin meme başınızın çevresindeki koyu bölgeyi de ağzına alması önemlidir. Birçok bebek otomatik olarak bir şekilde meme ucunu doğumdan sonraki ilk andan itibaren emmeye başlayacaktır. Bu sırada sabırlı olmanız da gerekecektir. Bazen bebekler ağzını yereli düzeyde açmaz ve birkaç kez deneme yapmak zorunda kalabilirsiniz.
7. Meme ucunuzu zorla bebeğinizin ağzına sokmayın. Kendisinin yavaş yavaş emmesine müsaade edin.
8. Dikkat edin, memeniz bebeğinizin burnunu kapatmasın. Ayrıca bebeğin meme emerken uyuya kalması tehlikeli olabilir. Onun için meme emerken onu uyanık tuttun.
9. Bebeğin başarılı bir şekilde meme emdiğini gösteren işaret, çenesinin düzenli olarak hareket ediyor olmasıdır. Ayrıca, bebeğiniz emdikçe bir miktar süt de dudak kenarı ile memeye temas ettiği yerde birikir.
10. Bebeğiniz emmeyi bıraksa bile ağzı halen memenizde olabilir. Bu durumda memenizi çekmeye çalışmayın. Meme başınız zarar görebilir. Bunun için serbest olan elinizi memenizden çekin.
11. İlk memenizde süt biterse diğer memeden emzirin. Bir sonraki emzirmeyi de en son emzirdiğiniz memeden başlatın. Böylelikle her iki memeden de eşit orantılı olarak ve sırayla emzirmiş olursunuz.
12. Bebeğiniz doyduğu zaman uyuya kalabilir veya emmeyi bırakabilir. Böylelikle bebeğinizin doyduğunu anlayabilirsiniz. Tabi bu her zaman böyle olmayabilir ama genelde bu şekilde seyreder.